Minulý týždeň sa cena drahých kovov vyšplhala na novú rekordnú úroveň a opäť začala plniť stránky palcových novinových titulkov. Vzhľadom na pretrvávajúcu krízu Covid 19, ktorá drží náš svet v neistote, sa zlato znova stáva “bezpečným” prístavom a profituje z aktuálneho vývoja.

Niet preto divu, že jeho súčasná cena tento týždeň vzrástla o viac ako jedno percento na 1.944,71 USD za uncu, čo predstavuje prekonanie doterajšieho rekordného maxima z roku 2011.

Zlato sa tak pochopiteľne vracia do centra pozornosti mnohých investorov. Dosiahla však jeho rekordná výška, na ktorú sa vyšplhalo, pomyselnú špičku vztýčené vlajky? Ak máme veriť názorom analytikov, tí očakávajú jeho ďalší skok smerom nahor.

Zlato sa stáva často skloňovanou témou a opäť potvrdilo svoju povesť krízovej ​​meny. Ruku v ruke s proklamovaným “nothing ‘s gonna stop me” sa tak zdá, že rast jeho ceny je v súčasnosti nezastaviteľný – prinajmenšom v aktuálnej fáze, ktorou práve prechádzame.

Ale prečo to tak je?

Pretrvávajúce napätie a rozdiely medzi Spojenými štátmi a Čínou, slabší výmenný kurz dolára a obavy, že globálna ekonomika sa z koronavirovej krízy nemusí v dohľadnej dobe zotaviť, rýchlo rastúca úroveň dlhu jednotlivých štátov a firiem ako aj trvalo nízke úrokové sadzby po celom svete sú kľúčovými faktormi , ktoré v uplynulých týždňoch vybudili cenu zlata do nových výšin. Hodnota žlto sa trblietajúcej suroviny narástla tento rok už o niečo viac ako štvrtinu. Jej cena prudko vzrástla najmä od polovice júna. Aj v eurách je cena zlata 1.659,68 EUR vyššia ako kedykoľvek doteraz.

Zlaté časy – kam ďalej povedie cesta?

Jedna z otázok, ktoré si aktuálne kladie takmer každý z nás, znie: Kedy dôjde k prelomeniu hranice 2.000 USD? Experti z celého sveta sú v súčasnej dobe v tomto smere celkom optimistickí. Podľa ich mienky by sa cena zlata mohla vyšplhať na 2.000 USD do konca roka 2021. Surovina so žltým leskom síce má tendenciu vykazovať drobné poklesy a výkyvy, ohliadnutie sa do minulosti však jasne ukazuje, že tieto fázy vždy boli iba krátkodobé.

Záver:     

Zlato sa považuje za bezpečnú a v podstate lukratívnu investíciu. U investorov je obľúbené ako stabilný investičný nástroj najmä v časoch krízy. Napokon, zlato už celý rad kríz prežilo. Rôzne platobné prostriedky, rôzne definície “peňazí” prichádzali a opäť zanikali, drahé kovy však sú dodnes oporným bodom väčšiny platobných systémov. Faktom je a zostáva: zlato má ako doplnok vyváženého portfólia rozhodne svoje oprávnenie.