Požiadali sme špičkovú odborníčku, aby nám objasnila, ako sa koronavírusová kríza odráža na medzinárodných burzách. Pani Elham Ettehadieh z predstavenstva Partner Bank AG, reflektuje súčasný vývoj a nazerá na medzinárodné akciové trhy. Vysvetľuje nám, ako úspešne prežíť krízu pomocou zdravého portfólia.

Pani magistra Ettehadieh, úvodom možno jedna úplne osobná otázka: Ako sa máte v tejto dobe?

Pani magistra Ettehadieh: “Ďakujem, veľmi dobre. Som nesmierne vďačná – za moje zdravie a zdravie mojich blízkych, za to, že žijem v takto dobre organizovanej krajine i za moju prácu, ktorá ma napĺňa a ktorú môžem aj naďalej vykonávať. A zvýšená miera práce z domova má tiež svoje výhody – v Homeoffice môžem nosiť pohodlnejšiu obuv. ”

Pani magistra Ettehadieh
Pani magistra Ettehadieh

Od marca tohto roku sa náš všedný život výrazne zmenil. Do našich životov vstúpil vírus Covid-19, od tej doby je spoločníkom v našom každodennom živote a podľa mnohých odborníkov tomu tak bude aj naďalej po dlhý čas. Všetci sme začali pociťovať okamžité dopady na naše osobné zvyklosti. Ako koronavírus ovplyvnil od marca kapitálové trhy?

Pani magistra Ettehadieh: “V uplynulých týždňoch sme boli svedkami historických rekordov. 16. marca sme napríklad zaznamenali najvýraznejší pokles na burzách od roku 1987, o dva dni neskôr dosiahol  index volatility  S&P 500, ktorý meria kolísanie kurzu 500 najvýznamnejších amerických spoločností, najvyššiu hodnotu od roku 1990. V USA pribudlo vďaka kríze viac ako 30 miliónov nezamestnaných, pričom ešte na konci roku 2019 tam dosahovali skoro plnú zamestnanosť. Avšak na kapitálových trhoch nie sú len porazení, ale tiež víťazi: na konci marca zaznamenal index Dow Jones Industrial Average najsilnejší trojdňový nárast +21,3 percent od roku 1931 a apríl 2020 predstavoval vôbec najsilnejšie mesačné zisky na amerických burzách od roku 1987. Je zaujímavé, že investori, ktorí investovali do kvalitných akcií špičkových spoločností, na konci apríla zaznamenali v porovnaní s hlavnými akciovými indexmi len nepatrné straty a v niektorých prípadoch dokonca navyšovali.”

Ako sa táto situácia prejavila v Partner Bank AG samotnej?

Pani magistra Ettehadieh: “Partner Bank ma za sebou prvý úspešný štvrťrok roku 2020. Nášmu  investičnému managementu sa vďaka svojmu strategickému zameraniu a investičnej filozofii darilo výborne  a obrat nových klientov sa vyšplhal na trojročný rekord.”

Krízy bohužiaľ prichádzajú opakovane: Je možné súčasnú krízu porovnať s tými predchádzajucimi? Čo je na tejto kríze iné oproti finančnej kríze v roku 2008?

V roku 2008 šlo o krízu v bankovníctve a vo financovaní nehnuteľností, pričom Spojené štáty americké neboli ochotné intervenovať a Európania zachraňovali podkapitalizované banky masívnymi štátnymi dotáciami. Bolo však jasné, že sa kríza vráti, pretože štátna zadĺženosť sa neustále prehlbovala a rovnako tak i nerovnomerné rozdelenie príjmu a bohatstva ako v jednotlivých krajinách, tak i medzi krajinami navzájom. Dnes máme rok 2020 a tieto extrémy narástli ešte viacej. 40 percent Američanov má úspory menšie ako 400 USD. V prípade krízy vyvolanej tak extrémnymi okolnosťami, ako je Corona, doplácajú na to práve tieto vrstvy obyvateľov, pretože v prípade stráty zamestnania prichádzajú o zdravotné poistenie.

Tentokrát však vlády na celém světě zareagovaly okamžitě a masivně pumpovaly biliony dolarů a eur do ekonomiky a trhů, aby zabránily Tentokrát však vlády na celom svete zareagovali okamžite a masívne pumpovali bilióny dolárov a eur do ekonomiky a trhov, aby zabránili kolapsu. Tieto intervencie prerastú do ešte väčšieho  dlhového  rizika, budú znehodnocovať úspory obyvateľov a zaťažia budúce generácie. Trpieť budú najmä ľudia bez vzdelania a bez práce, ale tiež tí, ktorí ponechávajú svoje rezervy v penažných aktivitách. Profitovať budú najlepšie svetové firmy a majetok uložený v zlate, rovnako ako tí, ktorí majú vlastné bývanie, resp. vlastnú nehnuteľnosť. 

Príliš sa zadľžiť je nebezpečné, pretože hotovostné prostriedky sú dôležité, ale rovnako tak i príliš veľké množstvo likvidity vo forme peňažných aktív na vkladných knižkách, pretože tam dochádza k ich devalvácii. Existuje dostatok príkladov, ako zo súčasnosti, tak aj z minulosti.”

Ako sa v predstavenstve súkromnej banky vyrovnávate so súčasnou situáciou, rozdelením činností medzi prácou z domova a v kancelárii?

Pani magistra Ettehadieh: “Vďaka nášmu obchodnému modelu veľmi dobre. Digitalizácia pokročila už natoľko, že sa nám podarilo zaistiť plynulú bankovú prevádzku a aj ja som so všetkými v banke v spojení prostredníctvom Microsoft Teams. Zamestnanci, obchodní partneri ale i sami klienti veľmi rýchlo presedlali na videokonferencie a tak sa nám podarilo udržať kontakty i spoluprácu – celkovo dokonca intenzívnejšiu, ako predtým. Práci z domova počas obmedzení v dôsledku Covid – 19 veľmi pomáhalo disciplinované dodržiavanie každodennej rutiny: ráno vstať v rovnakú hodinu, zašportovať si, obliecť sa do business oblečenia, ,,ísť do kancelárie´´,teda posadiť sa k pracovnému stolu a dodržiavať pevnú pracovnú dobu a čas na odpočinok mimo obrazovky a klávesnice – to všetko napomáha vytváraniu poriadku, štruktúry a vyrovnanosti.”

Stále sa hovorí, že človek by sa mal z krízy poučiť. Existujú teda nejaké ponaučenia z tejto krízy, pokiaľ ide o investovanie peňazí?

Pani magistra Ettehadieh: “Je nutné investície čo najviac diverzifikovať. Investovať výhradne do najlepších spoločností na svete, ktoré obstáli aj v predchádzajúcich krízach. A zamerať sa na nepeňažné aktíva, ako sú akcie, zlato a nehnuteľnosti, aby čelili devalvácii meny. Vyhnúť sa rizikovým investíciam ako sú podriadené dlhopisy a zlí dlžníci.”

Ktoré odvetvia sú podľa vášho názoru víťazmi krízy a teda tiež potenciálnym dobrým nákupom akcií spoločností z týchto odvetví.

Pani magistra Ettehadieh: “Jednoznačnými víťazmi sa stali niektoré špičkové technologické spoločnosti a jednotlivé spoločnosti farmaceutického priemyslu. Prekvapivo dobre ale obstála aj celá rada firiem v oblasti spotrebného tovaru, zdravotníckeho a zábavného priemyslu, alebo je aspoň možné ich po dlhej dobe nakupovať lacnejšie.”

Kto chce zostať nezávislý od vývoja na akciových trhoch, vsádza obzvlášť v dobe krízy na zlato. Aktuálne sme zažívali priam „hon“ na zlato. Oplatí sa teraz začať zlato nakupovať?

Pani magistra Ettehadieh: “Cena zlata môže nadalej stúpať. 3000 dolárov alebo aj viac za uncu je pri objeme peňazí, ktoré sa aktuálne tlačia, možných. V každom prípade si zlato zachovávalo hodnotu vo všetkých svetových krízach za posledných 1000 rokov.”

Myslíte si,že po tejto kríze budeme žiť v inom svete? Ako bude vyzerať svet po aktuálnej kríze?

Myslím, že áno. Bez ohľadu na to, ako ťažké momentálne veci sú a ako blízko sa niektoré časti spoločnosti dostávajú na hranice ich únosnosti- ľudstvo si touto skúškou ohňom musí prejsť a vystúpiť z nej s väčším poznaním a hlbším pochopením prirodzenej jednoty a vzájomnej závislosti. Každý z nás môže vo svojom súkromnom, ale aj profesijnom živote prispieť ku zlepšeniu našej spoločnosti- spoločnosti udržateľného mieru a prosperity pre všetkých.

Treba sa však vydať touto trnistou cestou a urobiť všetko pre to, aby sme boli na ňu dobre pripravení. V oblasti osobného zabezpečenia to znamená, že veľké časti majetku musia byť držané  v nepeňažných aktívach, aby prežili nepriame účinky krízy alebo aby z nej vyšli ešte viac posilnené:investície do nehnuteľností, kvalitných akcií a rezervy vo fyzickom zlate. Kľúčom je profesionálne a osobné finančné poradenstvo a podpora.

Človek je sociálne založená bytosť.Z dlhodobého hľadiska nie je život v izolácii preňho možný. Ako informujú média, ľudia sa teraz stále viac vracajú do obchodov, aby nadväzovali sociálne kontakty. Som si istá,že náš obchodný model s poradenstvom bude veľmi žiadaný, pretože ľudia chcú konieckoncov hovoriť z inými ľudmi a nechcú z dlhodobého hľadiska zostať pustovníkmi. Kríza mnoho vecí vyjasňuje. Na čom v živote skutočne záleží? Mám rád svoju prácu? Mnohí chcú tiež profesijné zmeny alebo sa budú musieť zmeniť oni sami a prijať vedľajšie pracovné úväzky, lebo v koronakríze nebudú dlhodobo schopní udržateľne žiť z príjmov zo svojho hlavného zamestnania.Popri zákonnom zabezpečení sa zvyšuje povedomie o nutnosti vytvárať súkromné rezervy. Pokiaľ je málo zamestnaných, trpí tiež dôchodkový systém a je o to dôležitejšie postarať sa sám o seba, svojich blízkych a zaistiť si kvalitu života do budúcnosti.”