Zlato má odjakživa nielen veľkú príťažlivú silu, ale má nad nami ľuďmi aj celkom zvláštnu moc. Ale ako už to tak v živote u mnohých vecí býva – a zlato nie je výnimkou – vedie sa na túto tému celý rad racionálnych aj iracionálnych diskusií. O zmysluplnosti investovania do zlata koluje veľa mýtov a najrôznejších názorov. Faktom však zostáva: fyzické zlato má ako prímes vo vyváženom portfóliu každopádne svoje opodstatnenie.

Prečo to tak je?

Jedným z najdôležitejších argumentov investovania do zlata je každopádne jeho funkcia zaisťovania. Zlato môže chrániť pred infláciou, hovorí sa o ňom ako o krízovej ​​mene, dokonca ako o “istom” nástroji v “neistých” časoch. Je celkom neoddiskutovateľné, že zlato vo svojej dlhej histórii prežilo už veľa kríz a dôb núdze a nikdy pritom nestratilo úplne na svojej hodnote. Ba presne naopak: práve v ťažkých časoch siaha veľa investorov späť po opcii investovania do zlata, aby svoje peniaze ochránili pred stratami. Práve tento zvýšený dopyt po tom spravidla vedie k navyšovaniu ceny zlata.

Kto teda má strach z nadchádzajúceho pádu mien, kto sa obáva, že brexit, aktuálne politické konflikty a hroziace nebezpečenstvo terorizmu povedú k ďalšej kríze – a tým pádom k totálnej strate svojich investícií, mal by aspoň malú časť svojho majetku investovať do fyzického zlata. Podľa názoru expertov by sa tento malý podiel mal pohybovať medzi desiatimi a dvadsiatimi percentami celkového portfólia a mal by byť v podobe zlatých mincí, alebo uncí uložený v bezpečnom trezore.

Keďže sú zásoby zlata celosvetovo obmedzené, udržuje si tento drahý kov svoju istú peňažnú hodnotu. Na rozdiel od nových takzvaných alternatívnych inštrumentov, akými sú napríklad kryptomeny, akceptuje sa zlato ako platobný prostriedok už po stáročia. Zlato sa v podstate uznáva po celom svete. Eurom napríklad po celej Európe platiť nemôžete, zlato je ako platobný prostriedok, alebo prostriedok výmeny použiteľné všade.

Zlato sa tiež často vyvíja anticyklicky voči akciovým trhom, čo opäť znamená, že v portfóliu môže byť schopné vyrovnať výkyvy alebo ich aspoň zmierniť, zohráva teda úlohu “väčšieho lesku” a diverzifikácie.

V porovnaní s klasickými formami investovania je zlato veľmi flexibilné. Môže byť kedykoľvek vymenené späť na peniaze. Pri klasických formách investovania, ako napr. stavebného sporenia, alebo životného poistenia je možné toto vykonať len ťažko. V prospech zlata navyše hovorí aj skutočnosť, že investovanie do zlata nie je komplikované a možno ho ľahko pochopiť. Fyzické zlato je hmatateľné, pre každého človeka je to pojem a vedľa zabezpečenia správy v bezpečnom (bankovom) trezore postačí už len vývoj tejto svojej investície z diaľky pozorovať.

author
matthias wolfgruber