Aktuálna situácia nás všetkých prinútila zostávať doma a tráviť čas medzi štyrmi múrmi vlastného bytu. Domáca izolácia je výnimočná situácia, na ktorú nie je takmer nikto z nás pripravený …

Opatrenia vyhlásené vládou z dôvodu koronavíru sa môžu u niektorých ľudí prejaviť na ich psychike a byť pre nich veľmi zaťažujúcim faktorom. Na druhej strane existujú jasné, vedecky podložené a v praxi overené pravidlá správania a mentálne stratégie, ktoré pomáhajú túto situáciu núdzového stavu lepšie zvládnuť.

Všeobecne však platí: Každý človek je iný, každý by si mal k srdcu vziať to, čo mu vyhovuje najlepšie.

Zostavili sme pre vás 6 všeobecných praktických odporúčaní, na základe ktorých túto dobu veľkých výziev pre nás všetkých dobre zvládnete:

01: Dodržiavajte denný režim!

Systém pomáha v boji proti každej podobe chaosu, poskytuje istotu a je nám posilou v stresových situáciách. Náš denný poriadok je porovnateľný s rituálom: teda nezostať celý deň v pyžame, ale vstať ako inokedy, obliecť sa a dodržiavať obvyklé návyky – hygienické, stravovacie, pracovné, vzdelávacie aj spánkové. Prispôsobte jednoducho váš denný režim aktuálnej situácii.

02: Naplánujte si presne každý váš deň!

Naplánované konanie bráni strate sebakontroly a bezmocnosti. Plánovaným konaním má človek pocit, že nie je bezmocne vystavený danej situácii, ale že sa k nej môže aktívne postaviť. Využite túto dobu tiež k tomu, aby ste spracovali veci, ktoré možno už dlhšiu dobu odkladáte.

03: Konzumujte médiá vedome a cielene!

Fakty pomáhajú proti záplave pocitov. Seriózne a jasné informácie nám umožňujú sa orientovať a zabezpečiť sa. Využívajte tieto informačné zdroje uvážlivo a s mierou. Zabráňte nekontrolovanému sledovaniu médií.

04: Hýbte sa!

Pohyb robí v tele zázraky a pôsobí, čo je vedecky dokázané, pozitívne aj na našu psychiku. Šport je možné prevádzkovať aj na malých priestoroch: videá na internete vám poskytnú inšpiráciu aj tréningové programy. Každý ponaťahovaný sval znamená za súčasnej situácie úspech!

05: Starajte sa o svoje sociálne kontakty prostredníctvom video telefonátov!

Súdržnosť v rodine alebo kontakt s priateľmi človeka posilňuje. Využívajte k tomu telefonáty a video chaty. “Čo ti dnes urobilo radosť?”

06: Premýšľajte o svojich financiách!

V dobách veľkých výziev je rovnako nadmieru dôležité premýšľať o osobných financiách. Ako je o moje vlastné financie postarané? Som na tom dobre alebo by bolo potrebné sa zabezpečiť ešte lepšie? Každá kríza môže súčasne znamenať šancu, a to sa týka obzvlášť financií. Využite čas k tomu, aby ste si svoje financie zotriedili, urobte si prehľad, doplňte si svoje vedomosti a využite možnosť profesionálneho poradenstva tak, aby ste boli v budúcnosti dobre zaistení.